Yurtdışından Gelen Aramalara Kapatma – Engelleme

telefon

Yurtdışını arama – konuşma rehberinden – Yurtdışından gelen aramalar nasıl engellenir? Türkiye dışından gelen aramalara kapatmak için gerekli bilgiler aşağıda ayrıntılı şekilde açıklanmıştır.

YURTDIŞINDAN GELEN TELEFONLARI KAPATMA

Bu aramaları insanlar genelde birkaç nedenle engellemek ister. İlki yurtdışından gelen aramaların kişinin faturasına veya TL bakiyesine yansımasıdır. Her ülke veya her operatör için geçerli olmasa da yurtdışından gelen aramalar pek çok zaman hem arayan kişinin hem de aranan yani sizin faturanıza yansır. Yani aramanın ücretlendirilmesi her iki taraflı olur. İkincisi ise yurtdışından gelen dolandırıcılık amaçlı aramaların özellikle yaşça büyükleri mağdur konuma düşürmesine engel olmaktır. Zira Bulgaristan’dan gelen çağrılar neticesinde pek çok yurttaşın yakın zamanda dolandırıcılık mağduru olduğu, para kaybettiği veya kredi kartı bilgilerini kaptırdığı herkesin malumu. Özellikle Bulgaristan’dan gelen aramaları, çağrıları engelleme ve kapatma konusunda bir açıklama yapmakta yarar var.

Öncelikle #351* Engelleme şifresi # Arama tuşuna bastıktan sonra kapatabilirsiniz. Telefonu yurtdışı aramalara açmak için *351* Engelleme şifresi # Arama tuşuna basarak yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Bunu hem Turkcell hem Vodafone hemde Türk Telekom için yapmayı deneyebilirsiniz. Sabit hatlar için ise Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Eğer bu yöntemle engellemeyi başaramazsanız, Android (Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, General Mobile vb.) veya Iphone (IOS) telefonlarda numara engelleme seçeneğini kullanarak, sizi rahatsız eden numaraları tekil halde engelleyebilirsiniz.

YURTDIŞINDAN GELEN ARAMALAR ÜCRETLİ Mİ?
Yukarıda bahsettiğimiz gibi, pek çok operatör bu ücretlendirmeyi çift taraflı (arayan ve aranan için) uygulamaktadır. Ve her iki taraftan da uluslararası görüşme tarifesi üzerinden ücretlendirmektedir.

YURTDIŞI ARAMA KAPATMA İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

*** Telefonu gelen aramalara açma hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.