7 Haneli Telefon Numarası Yazma – Nasıl Yazılır

telefon

Çoğu zaman internet sitelerinde veya başka bir üyelik tipi esnasında veya alışveriş yaparken istenen kişisel iletişim bilgileriniz esnasında size şöyle bir uyarı verir: Gsm telefon numarasını 7 haneli giriniz peki bu ne demek?

GSM TELEFON NUMARASI YEDİ HANELİ NASIL YAZILIR

Yukarıda da değinildiği üzere genelde doldurmamız gereken bir form çıktığı zaman bu şekilde girmemiz gerekir. Her telefon numarasının bir uluslararası kodu (Örneğin Türkiye için +90, ABD için +1 gibi..) takiben alan kodu (Örneğin Turkcell için 535, Vodafone için 542, Türk Telekom için 555, İstanbul için 212, Ankara için 312, Malatya için 422, Aksaray için 382… gibi) sonrasında hatta özgü yedi haneli numaralar dizisi yer almaktadır. İlk ve ikinci numaralar dizisi herkes tarafından kullanılabilirken yedi haneli telefon kombinasyonu sadece kişiye ya da sabit hatta özgüdür. (dipnot, yurtiçinde arama yapacakken ülke kodu kullanılmaz, sabit hatlar için ise şehir içinde sabit hat sabit hattı araren alan kodu kullanılmaz, cep telefonu ile arama yaparken kullanılır) İşte genelde form doldururken, sizden alan kodunuzu listeden seçmenizi, kalan numaraları ise kendiniz yazmanızı yani 7 haneli telefon numarasını bu şekilde girmenizi isterler. Bu olası hataları önlemek için alışveriş siteleri veya üye olunacak yerler tarafından sıkça yapılabilmektedir. GSM numarasını 7 haneli girmek bu şekilde olmaktadır.

Aynı şekilde gsm numarası 10 haneli nasıl yazılır?
Yukarıda değinldiği gibi burada sadece telefon numaranızın başındaki 0 (sıfır) rakaını girmeden telefon numaranızı girmeniz istenir. Bunun da amacı tam olarak bilinmese de herhangi bir karışıklığı mahal vermemek için uygulandığı düşünülebilir.

*** 7 haneli telefon numaraları hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.