KKTC – Kıbrıs Polis İmdat Telefon Numarası Nedir

polis

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – KKTC acil durum telefon numaraları rehberinden – Kuzey Kıbrıs polis tel no nedir ve nasıl aranır aşağıda yer almaktadır.

KKTC – KUZEY KIBRIS POLİS TELEFON NUMARASI NEDİR

Yavru vatan olarak bilinen ve KKTC İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getiren Polis Genel Müdürlüğü bünyesindeki polis karakolları ve polis imdat telefon numarası tıpkı Türkiye’de olduğu gibi 155′tir. Yani Türkiye’de nasıl 155 aranarak polis çağrılıyorsa, Kıbrıs’ta da 155 polis imdat numarası olarak hizmet vermektedir. Türkiye’den farklı olarak Kuzey Kıbrıs’ta 112 numarası ile ambulans yani sağlık hizmeti çağrısı verilebilmektedir. Oysa Türkiye’de 112 ile hem ambulans hem de polis çağrısı yapılabildiği gibi jandarma da çağrılabilmektedir. Aynı şekilde trafik polisi de aynı numaradan aranabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs polis numarası, Güney Kıbrıs Rum Kesimi için geçerli değildir. Lefke polis karakolu, Girne polis karakolu, Güzelyurt polis karakolu, Ercan Havalimanı polis karakolu, Gazimağusa polis karakolu, Dipkarpaz polis karakolu, İskele polis karakolu ve Lefkoşa polis karakolu numarası olarak da hizmet vermektedir.

KKTC – Kuzey Kıbrıs polis rütbeleri Türkiye’dekinden farklıdır. Türkiye’de emniyet müdürü, emniyet amiri, başkomiser, komiser, komiser yardımcısı, kıdemli başpolis memuru, polis memuru şeklinde rütbeler varken; Kıbrıs’ta bunlardan farklı olarak polis genel müdürü, polis müdürü, polis müdür muavini, polis subayı, polis çavuşu, 1. derece, 2. derece, 3. derece ve 4. derece sivil hizmet görevlisi şeklinde teşkilat yapılanması vardır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Polis Okulu ve Polis Evi Müdürlüğü de bulunmaktadır.

Ayrıca Türkiye’den farklı olarak idari polis ve adli polis olmak üzere ayrım da vardır. İdari polis mülki idare amirleri emrindeyken, adli polis savcılık emrinde görev yapmaktadır. Bunun dışında siyasi polis ve itfaiye polisi şeklinde görev ayrımları da vardır.

TÜRKİYE’DEN KIBRIS NASIL ARANIR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

*** kktc polis muhaceret telefonu hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.