Yurtdışı Telefon Açtırma Nasıl Yapılır – Harç Ücreti

telefon

Türkiye’de vergilerin aşırı derecede yüksek olmasından dolayı bir zamanlar insanlar için telefon alma yöntemlerinden birisi de yurtdışından telefon getirtme idi. Özellikle yurtdışında bir yakını olan, yurtdışına gezmeye giden veya hac ya da umreye gidenlerdn telefon istenirdi. Şimdi artık eskisi gibi bir avantajı yok çünkü yurtdışı telefon açtırma harcı vergisi ile aradaki fark kapatıldı. Peki yurtdışı telefon açtırma ücreti ne kadar?

YURTDIŞI TELEFON AÇTIRMA ŞARTLARI

Öncelikle yurtdışından gelen telefonun bir pasaporta kaydolması gerekiyor. Yani telefonu getiren kişinin belli olması gerekli. Yurt dışından gelen telefon açtırma ne zaman, nasıl ve nereye yapılır? Süresi nedir? Yurt dışı telefon açtırma fiyatı (harcı) ne kadar? Kayıt yaptırmadan telefonu en fazla kaç gün kullanabilirim? Başkasının pasaportuna kayıt yaptırmak mümkün mü? yaptırabilir miyim?

Öncelikle yurtdışından gelen telefon için kayıt süresi 4 aydır. Yani 4 ay boyunca telefonu kullanabilirsiniz. Eğer 4 ay içerisinde vergisini yani harcını ödemezseniz telefon kullanıma BTK tarafından kapatılır. Bunlar için e-devlet üzerinden işlemleri yapmanız yeterlidir. Yani vergi dairesine ya da BTK’ya gitmenize gerek yok. Ama ben illa vergi dairesine gidip, kuyrukta bekleyeceğim diyenlere ise elbette saygı duymak gerekir.

Peki yurtdışından gelen telefon açtırmak için ödenecek ücretler ve harçlar ne kadar?
Bunun için dört farklı vergi birden alınmaktadır. ÖTV (yüzde 25 ila yüzde 50 arasında değişiyor.), KDV (yüzde 18), TRT vergisi (yüzde 10) ve damga vergisi. Buna halk arasında IMEI açtırma harcı IMEI kayıt harcı da deniyor ki, yaklaşık 1900 TL ödemeniz gerekiyor. Yani çok büyük bir fark yoksa, yurtdışından telefon getirmenin hiç bir anlamı kalmıyor şu anda.

Peki yurtdışından gelen her telefonun IMEI kaydı yapılması gerekli midir?
Diyelim ki, Almancısınız, Almanya’da yaşıyorsunuz, Türkiye’ye geçici olarak geldiniz. İşte yukarıda bahsettiğimiz gibi 4 aylık süre kullanabilirsiniz. 4 ay içinde kayıt yaptırmaz ve telefonunuzda Türk gsm operatörü hattı takılı olursa (Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi) telefonunuz kullanıma kapanır. Ancak yurtdışı kaynaklı bir gsm operatörü kullanıyorsanız örneğin Telia Sonera hattı takılıysa telefonunuzda ve bu süre içerisinde Türk gsm operatörü telefonunuza takılı değilse, dört aylık süre başlamaz.

*** yurtdışından gelen telefonu açtırma parası hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.