Yurtdışından Gelen Aramaları Açma Ücretli mi – Fiyatları

telefon

Yurtdışıyla işi olan ya da bir yakını/tanıdığı olup yurtdışından sık çağrı alan kişiler genel olarak konuya hakim olsa da nadiren yurtdışı araması gelen veya beklemediği yurtdışından gelen aramalar için insanların merak ettiği konulardan birisi de yurtdışından gelen çağrıları engelleme mümkün mü? Açarsam faturama ücret yansır mı veya tl bakyem düşer mi?

TURKCELL – VODAFONE – TÜRK TELEKOM YURTDIŞINDAN ARANMA

Hangi ülkeden arandığı durumu dikkate aldınığında (ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Irak, İran, Suriye, Kanada, Kuzey Kıbrıs, Yunanistan, Cezayir, Libya, Tunus, İsviçre, İsveç, Norveç, Ukrayna vb.) değişiklik de gösterebilmektedir. Bu konuda gsm operatörlerinin yayınlamış olduğu açıklamalar şu şekilde:

Yurtdışından Turkcell hatta arama yapıldığında: Türkiye’deyken yurt dışından arandığınızda ücretlendirilmezsiniz.​ ​
Yurtdışından Turk Telekom hatta arama yapıldığında: Açıklama yok.
Yurtdışından Vodafone hatta arama yapıldığında: Abonelerimiz bir takım servislerden ve yurt dışı numaralarından (+393, +881, +359 …) gelen çağrı ve mesajlara geri dönüş yapmaları nedeniyle mağdur olmaktadırlar. Bu sorun operatörlerden kaynaklanmamaktadır. Bu nedenle tanımadığınız numaralardan gelen bu tür çağrı ve mesajlar konusundan dikkatli olmanızı önemle hatırlatırız.

Yurtdışından aranmak ücretli mi?
Temelde ücretsiz. Ancak yukarıda da değinildiği üzerei yurtdışından size gelen çağrıları yanıtlamak ücretsiz olsa da cevapsız çağrıyı arayarak kendi tarifeniz üzerinden yurtdışı araması olarak ücretlendirmeye tabii olursunuz. Dolayısıyla bilmediğiniz, tanımadığınız yurtdışı numaralardan gelen cevapsız çağrılara itimat etmemeniz tavsiye olunur.

*** Yurtdışı gelen arama ücretleri hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.