Numaradan Konum Bulma Uygulaması – Programı Var mı?

telefon

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların en merak ettiği konuların başında da bir diğer kişinin şu anda nerede lduğu ve ne yaptığıdır. Peki numaradan konum bulma programı diye bir şey var mı? En azından böyle bir şey şu an için mümkün mü?

PROGRAMSIZ VE ÜCRETSİZ NUMARADAN KONUM BULMA MÜMKÜN MÜ?

Öncelikle şunu açıklamakta yarar var. 2020 yılındayız ve başta gsm operatörleri olmak üzere, uygulamalar kişisel verilerin kullanılmasına oldukça dikkat ediyor ve özellikle de gizlilik konusu pek çok devlet için oldukça hassas. Ülkemizde de kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında kurulmuş KVDK adında bir denetleme kurumu var. Dolayısıyla bir kişinin telefon numarasından nerede olduğunu öğrenme veya bulma gibi bir durum herkese açık bir şey değildir. Pek çok insan eşimin nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim, annemin – babamın nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim, kocam – karım nerede konum bulmak istiyorum şeklinde taleplerle gelse de bunun ancak tek bir yolu vardır. O da baz istasyonundan yer tespiti. Bu da tam olarak nokta atışı yer vermez. Şöyle ki, örneğin BTK’dan alınan iletişim kayıtlarında, telefon numarasının gün, saat, dakika ve saniye olarak hengi baz istasyonundan veri aldığını gösterir. Örnek vermek gerekirse, Mecidiyeköy baz istasyonundan veri alan bir numara, o an Mecidiyeköy semtinde olduğu bilinir ancak hangi cadde, hangi sokak, hangi apartman, hangi daire vb. bilgisi bilinemez. bu ancak fiziki takip ile mümkün olabileceği gibi, whatsapp’tan konuma atma, facebook ve instagram’dan konum atma veya yer bildirimi yapma halinde de tam konum değil, birkaç metre sapma ile yaklaşık konum gösterilir.

Arayan numaranın konumunu öğrenme
Şu anki telefonlarda sabit telefonlardan gelen aramaların hangi şehir veya hangi ülkeden geldiğine dair bilgi, arayan numaranın altında gösterilmektedir. Ancak tam konumdan bahsetmek mümkün değildir. Dolayısıyla numaradan kişinin nerede olduğunu bulmak için o kişinin açık rızasının ve size bu bilgileri vermiş olması şarttır. Hele ki numara yazarak yer tespiti yapmak gibi bir şey sözkonusu dahi değildir. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone bu konuda ilgili kurumlarca denetlenmektedir.

*** telefon sinyali takip etme hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.