HTS Kayıtları Nereden Alınır – Nasıl Alınır

hts

Öncelikle HTS kaydı yani HTS nedir ve bu HTS kaydı ne işe yarar, nerelerde, nasıl kullanılır bunu açıklayarak işe başlayalım. Sonrasında ise HTS kaydı nereden istenir ve nasıl istenir ayrıca kimler isteyebilir bunlardan bahsedelim.

HTS KAYITLARI NASIL ALINIR

HTS Raporu nedir? İngilizcesi Historical Traffic Search olan terimin kısaltmasıdır. Kişilerin telefonlarıyla gerçekleştirdikleri görüşmelerin arayan, aranan; arama zamanı, arama süresi, arama yeri ve sinyal alınan baz istasyonları gibi bilgilerini kapsamaktadır. ancak bu rapora her isteyen kişi ulaşamaz. Bunun için Cumhuriyet savcısı veya mahkeme kararı gereklidir. Yine bilinmesi gereken, Savcılığa ya da mahkemeye başvurarak hts kaydı sorgulama diye bir şeyin olmadığıdır. Ancak bir suç kapsamında ya da bir yargılama faaliyeti esnasında Savcılık veya mahkeme tarafından BTK’dan istenir. HTS kayıtları delil olur mu? Elbette. Zaten delil olduğu için savcılıklarca veya mahkemelerce istenmektedir.

HTS kayıtları neyi gösterir? HTS kaydında neler bulunur? Neler çıkar?
MSISDN, Özel IP, Port (Özel/ Genel) ,Genel IP, Hedef IP, IMEI (International Mobile Equipment Identity), IMSI , BAZ olmak üzere pek çok kayıt yer alır. Ama esas olan hangi numara, hangi saat, hangi gün ve nerede kimle konuşmuş veya mesajlaşmış veya internete girmiş. Esas olan bu verilerdir.

hts kaydı

HTS kayıtları ne kadar sürede çıkar?
Bunun net bir zamanı yok. Mesai saatleri içerisinde birkaç saat sonra çıktığı olabilediği gibi 1 hafta sonra çıktığı dahi olabilmektedir. HTS kayıt örneği çoğu zaman savunma, iddianame, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar (kyok takipsizlik kararı), soruşturmaya yer olmadığına dair karar (syok kararı), kısa karar, gerekçeli karar, istinaf kararı veya Yargıtay kararına esas alınabilmektedir.  Ayrıca ağır ceza davası, asliye ceza davası, boşanma davası,alacak davası vb. gibi durumlarda da istenmektedir. Bununla beraber bilirkişi yoluyla da HTS bilirkişi raporu düzenlenebilmektedir.

HTS kayıtları ne kadar süre saklanır?
Kaç yıl saklanır sorusunun cevabı yoktur. çünkü BTK bu kayıtları her zaman tutmaktadır. Dolayısıyla kaç sene saklanır diye bir durum olmadığı gibi geçmişe dönük 10 yıl dahi istenebilmektedir.

*** HTS kaydı isteme hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.