IMEI Klonlanmış Telefon Açılır mı – Kapanır mı

imei no

Ülkemizde devletin, vatandaştan aldığı vergilerin diğer ülkelere göre çok yüksek olmasından dolayı insanlar yurtdışına çıktıklarında veya yurtdışına giden – gelen birisinden kendilerine telefon getirmesini isteyerek buraya kaydını yaptırmaktalar. Ancak bu yanında bazı sorunlar beraberinde getirmekte ki bunlardan birisi olan IMEI klonlanama nedir aşağıda bunu açıklayacağız.

IMEI KLONLANMIŞ TELEFON KAPANIR MI

Evet, kapanır. Bu durumda yapılması gereken ek vergi ödemektir. Ancak ek vergi ödendiği zaman telefon gene Türkiye’den alınmış gibi pahalı olacağından bunun maliyet anlamında çok bir faydası olmayacaktır. Dolayısıyla IMEI klonlanmış telefonu açtırma işlemi karlı bir işlem olmayacaktır. Bu yüzden yurtdışından getirilmiş ikinci el telefonları satın almak çok mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bundan birkaç yıl öncesine kadar, IMEI harcı çok da yüksek değildi. Bu yüzden yurtdışından telefon getirmek mantıklı olabilmekteydi. Ancak devlet bu alandaki açığı kapattı ve buna da yüksek bir harç getirerek, Türkiye’de satılan telefonların vergisi ile eşit bir hale getirince çok da bir anlamı kalmadı.

Cihazın klonlanması ne demek? klonlanmış cihaz nasıl açılır?
Cihaz eşittir IMEI numarası klonlama. Yani cihaz klonlama nedir sorusunun yanıtı, imei klonlamadır. Nasıl ki her aracın bir şasi numarası varsa her telefonun da bir imei nosu mevcuttu. Imei no klonlama yapılması halinde cihaz klonlama yapma işlemi gerçekleşmiş olur. Özetle aynı şeydir. Ama telefon eşleştirme anlamına gelmemektedir.

imei numarası

imei numarası yazan yer

IMEI klonlanmış telefon nasıl anlaşılır? IMEI numarası nerede yazar?
Her telefonun IMEI numarası yazan yer, batarya çıkarınca çıkan etiket üzerinde yazar. Yukarıdaki resimde örneği yer almaktadır. IMEI sorgulama yaptığınız zaman (e-devletten imei öğrenme mümkündür) IMEI numarası başka bir telefona ait çıkıyorsa klonlanmış demektir. Yani örnek vermek gerekirse imei numarası Samsung Galaxy S9′a ait iken siz sorguladığınızda Iphone X olduğu gözüküyorsa, klonlanmış demektir. Derhal telefonu aldığınız yere iade edin veya Savcılığa başvuruda bulunun. Ancak imei atılan telefonun bir daha açılmaması ihtimali de yüksektir. Bu aşamadan sonra ancak telefonu yedek parça olarak kullanabilirsiniz. Zira imei klonlanmış telefon görüşme yapmaya izin vermez. Sürekli uçuş modunda gibi davranır. Bu tüm telefonlar için geçerlidir. Iphone, Samsung, HTC, Honor, Blackberry, Nokia, Huawei, Xiaomi vb. farketmez.

IMEI klonlama cezası nedir?
Bu özel belgede sahtecilik suçuna girer. Savcılığa şikayette bulunduğunuz zaman, bu işlemi uygulayan kişi ya da kişiler hakkında özel belgede sahtecilik suçundan işlem yapılmaktadır.

IMEI kopyalama nasıl yapılır?
Bunu ihbar veya şikayet yoluyla öğrenebilirsiniz. Genelde teknik bir durumdur. Ancak bununla ilgili programlar veya uygulamalar mevcuttur. Yeni dönemde yüksek vergilerden dolayı bir avantajı kalmadığından, artık kopyalanmış telefon bulma ihtimaliniz gittikte düşmektedir. Ancak eskiden kopyalanan telefon, şu anda da karşınıza çıkabilir elbette.

/// imei klonlama çözümü hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.