Özel Numara Tespit Edilebilir mi – Kime Ait Olduğu Nasıl Öğrenilir

numara

Telefonunu özel numaraya açma işlemini uygulamış kişiler genelde merak ettikleri konuların başında gelir, özel numaranın kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim? Sıradan kimseler bunu öğrenebilir mi? Veya Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone özel numara sahibi nasıl öğrenilir aşağıda bunu açıklıyoruz.

ÖZEL NUMARA TESPİT EDİLİR Mİ

Özel numara veya gizli numara bulma, oldukça zor bir şeydir. Özellikle şüphelenilen bir kimse yoksa daha da zordur. Burada eğer gizlenmiş numaralardan arama yapılmasından rahatsızlık duyuluyorsa, bu engellemek mümkündür. Özel numara engelleme ve yasaklama işlemi yapıldıktan sonra bir daha hiç kimse numarayı özele alma veya gizleme yoluyla size ulaşamayacaktır. Bu her şeyden önce bir tercih meselesidir. Eğer özel nolardan arama alma isteğiniz varsa, sonrasında sizi arayan kişiyi tespit etmeniz mümkün değildir. Örneğin Turkcell müşteri hizmetleri, Türk Telekom müşteri hizmetleri veya Vodafone müşteri hizmetlerini aradığınızda, şu gün, şu saat ve şu dakikada beni arayan özel numara kime ait diye sorduğunuzda bu sorunuza yanıt almanız mümkün değildir. Zira özel noların aramasını istemiyorum diyorsanız, bunu engellemek mümkün ancak hem engellemeyip hem de sizi arayan numarayı öğrenmek mümkün olamayacaktır.

özel numara

özel numara açma kapatma

Özel numara nasıl aranır?
Normal bir çağrıda, sizi arayan kişinin numarasına ya da rehberdeki kaydına dokunduğunuzda dönüş yapabilmeniz mümkündür. Ancak gizli numarayı aramak mümkün olamayacaktır çünkü ortada telefonunuzun görebileceği bir no olmadığından dolayı, arama yapmak da mümkün olmayacaktır.

Peki özel numara nasıl ortaya çıkar?
Her ne kadar siz, size gelen numaranın kime ait olduğunu göremeseniz de, gsm operatörleri sizi arayan numaranın kim olduğunu bilir ve bunu kayıt altına alır. Aynı şekilde Bilgi Teknolojileri Kurumu yani BTK da sizi arayan tüm numaraları (ister gizli, ister açık, ister rehberinizde kayıtlı, ister rehberinizde kayıtlı olmayan numaralar) kayıt altına alır ve adli bir soruşturma ya da kovuşturma esnasında ilgili Savcılık veya mahkemeye verilmek üzere veritabanında tutar. Yani herhangi bir suç soruşturması ya da kovuşturması esnasında savcı veya hakim bu numaralara erişebilir. Ancak burada da altını tekrar çizmek gerekir, adliyeye yansıyan bir durum olması gerekir. Yani siz bir savcılığa gidip beni arayan özel numara kim diye sorduğunuzda, herhangi bir cevap alamazsınız.

Her ne kadar internette özel numara bulma uygulaması – programı vb. gibi şeyler olsa da bunlara itibar etmemek gerekir. Zira bu uygulamalar genelde kişisel verilerinizi, rehberinizi vb. işleyerek sizin kişisel bilgilerinizin üçüncü kişilerin eline geçmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu tarz uygulama ya da programlara verilerinizi teslim ederken dikkatli olmanızı salık veririz.

*#30# nedir? ne işe yarar?
Bahsi geçen *#30# özel numara açma veya kapatma kodudur. Bu numarayı telefonunuza girdiğinizde, sizi özel numaraların aramasına izin verme ya da gizli numaraların aramasına izin vermeme gibi seçenekleri uygulamaya yarar. Iphone, Samsung, Huawei, Honor, htc vb. gibi telefonlarda kullanılabilir.

*** gizliden arayanı bulma hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.