Whatsapp Kayıtları Nasıl Alınır – İstenebilir mi

whatsapp

Son yılların en popüler iletişim aracı hatta öyle ki artık insanlar normal telefon görüşmesine göre Whatsapp görüşmeleri – konuşmaları yapmayı daha çok seviyor özellikle de yakınları arasında. Kısa mesaj yani SMS zaten bitme noktasına gelmiş vaziyette. Bir tek şirketler reklam yapma amacıyla kullanıyor. Bu uygulama bu kadar yoğun kullanılıyorken whatsapp kayıtları istenebilir mi?

WHATSAPP KAYITLARI NASIL ALINIR

Kendi telefon kayıtlarınızı almanız mümkündür. Bunu zaten her telefondan alabilirsiniz. Ancak basşkasının yapmış olduğu telefon görüşmeleri veya mesajlaşmaları için savcılık ya da mahkeme kanal gereklidir.Bir vatandaş kendi kendine gidip bir başkasına ait telefon görüşmelerini isteyemez. Ancak Whatsapp görüşmeleri savcılık veya mahkeme kanalı ile de istenmesi halinde ortaya çıkmaz. Zira BTK’dan alınan kayıtlarda ilgili tarih ve saatte internette olduğu görülecek ve hatta internete hangi semtten girdiği (Örneğin, İstanbul – Şişli – Mecidiyeköy gibi) görülecek ancak Whatsapp’tan görüşme yapıp yapmadığı anlaşılamayacaktır. Özellikle Whatsappla kimle konuştuğu veya yazıştığı anlaşılması mümkün değildir. Whatsapp, Facebook’a bağlı bir yazılım şirketidir ve uçtan uca şifreleme yöntemi uygulamaktadır. Dolayısıyla şu aşamada öğreniilmesi mümkün olmadığı gibi şirketten arama kayıtları istendiğinde de talep reddedilmektedir.

Whatsapp kayıtları delil olur mu?
Evet, olmaktadır. Gerek savcılık gerekse mahkemeler tehdit, hakaret gibi suçlarda Whatsapp ekran görüntüsü (screenshot, ss) kayıtlarını doğrudan delil olarak kabul etmektedir. Ayrıca aile mahkemeleri de boşanma, nafaka, velayet, vesayet gibi konularda Whatsapp kayıtlarını kanıt olarak kabul etmektedir.

whatsapp

Whatsapp kayıtları kaç yıl saklanır?
Bu kişinin kendisinin bileceği bir iş. Zira bu kayıtlar, Whatsapp tarafından silinmemekte. Resimler, kişilerin kendi galerisinde, konuşma ve mesajlaşma kayıtları uygulama üzerinde durmaktadır. Dolayısıyla kaç yıl saklanır, kaç ay saklanır, kaç gün saklanır vb. gibi bir durum sözkonusu değildir.

Boşanma davasında Whatsapp kayıtları istenir mi?
Gerek boşanma davalarında geriye dönük telefon kayıtları gerekse de Whatsapp ekran görüntüleri delil olarak kabul edilmektedir. Ancak burada delilin hukuka aykırı olarak elde edilmesi esastır. Örneğin, karşı tarafın telefonunu rızası dışında alarak, çalarak veya hırsızlayarak ekran görüntüsü alınması veya bir başka kişinin telefonunun çalınarak mahkemeye sunulması durumunda bu delil, hukuka aykırı delildir. Dolayısıyla esas alınamayacağı gibi bir de Savcılık devreye girecektir. Genellikle aldatma yazışmaları, aldatma konuşmaları için geçerli olmaktadır. Hukuka uygun, rızai paylaşımlar delil olarak esas alınır. Ancak Mahkeme veya Savcılık Whatsapp konuşmalarına doğrudan ualaşabilir mi sorusunun yanıtı yukarıdaki gibi hayırdır. Ancak taraflar kendi getirebilir. Bununla beraber, Savcılık bir suç işlenmesi nedeniyle telefona el koyabilir. El konan telefonun incelenmesi neticesinde kayıtlar ele geçirilebilir. Bununla beraber aile mahkemesinin telefona el koyma yetkisi olmadığından dolayı ancak taraflar getirebilir. Yargıtay da bu yönde kararlar açıklamıştır.

Ayrıca whatsapp ses kaydı, resim, fotoğraf, video, sair paylaşımlar da delil olur. Bu konuda Whatsapp sanal numara da kullanılmaktadır.

*** whatsapp resmi yazışma hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.