Yurtdışından Aranmak Ücretli mi – Yazar mı

 

telefon

Son zamanlarda ilgisi olan veya olmayan olsun yurtdışından çağrı almak yolunda beyanları oluyor. İnsanlar da yurtdışından gelen aramaları açmak mı açmamak mı lazım bunu kestiremiyor. Aşağıda da ise yurtdışından aranmak bana yazar mı sorusunu yanıtlayacağız.

YURTDIŞINDAN GELEN ARAMALARI AÇMA

İnsanların genel olarak merak ettiği, yurtdışından gelen aramalar ücretli midir ücretsiz midir? Yani bir yurtdışı numarası tarafından arandığınızda, sizin faturanıza herhangi bir ücret yansır mı veya tl bakiyeniz düşer mi veya paketiniz veya kotanızda azalma olur mu? Öncelikle yurtdışından yapılan arama açıldığı zaman herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ödeme tamamen karşı tarafa yansır, bu Whatsapp’tan aranma durumunda da geçerlidir. Ancak Whatsapp’ta internet kotasında azalma gerçekleşir. İster yurtdışından Turkcell ister Vodafone ister Türk Telekom aransın, bedava olup, hattınıza ücret yansıtılmaz. Ancak kullanmış olduğunuz paketin ücret tarifesinde ayrı bir madde varsa bunu kontrol etmeniz gerekirse Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak bunu öğrenmeniz gerekir.

BİR NUMARANIN YURTDIŞI NUMARASI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Bunun genel tarifi şu şekildedir: Örneğin Türkiye’nin uluslararası telefon kodu +90′dır. +90 ile başlayan aramalar Türkiye’ye aittir. Bununla beraber Türk telefon hatları ister sabit hat olsun ister gsm hattı olsun başındaki sıfır dahil 11 hanelidir. Ancak ülkelerin telefon numaraları değişiklik gösterebilmektedir. bazı telefonların özellik olarak altında aradığı ülkenin numarası yazmaktadır. Buna da dikkat edebilirsiniz.

Alınması gereken en temel güvenlik önlemi ise eğer yurtdışında yaşayan kimseniz yoksa, yurtdışı bağlantınız bulunmuyorsa en azından yurtdışından bir telefon beklemiyorsanız, ister ücretlendirme olsun ister ücretlendirme olmasın, bu numaraları açmayıp, cevapsız çağrı olarak bırakmanız yararınıza olacaktır. Yurtdışından gelen cevapsız çağrılara geri dönmek de ücretlendirilmenize, telefon faturanız, tl bakiyenizde ücret ödemek zorunda kalmanıza neden olur. dolayısıyla yurtdışından gelen çağrılara cevap vermemeniz yararınıza olacaktır. Eğer beklemediğiniz bu yurtdışı çağrılarını açtıysanız da, karşı tarafın isteklerini dolandırıcılık mağduru olmamak için karşılamayınız.

SÜREKLİ YURTDIŞINDAN GELEN ARAMALAR

Sürekli yurtdışından aranıyorum şeklinde bir şikayetiniz varsa, yukarıda yaptığımız uyarılara dikkat etmenizi öneririz. Unutmayınız ki, geçtiğimiz yıllarda özellikle Bulgaristan, Moldova ve Rusya üzerinden gelen çağrılarla, ilişki vaadiye dolandırılan pek çok vatandaş oldu. Ve işin zor tarafı ise, gönderilen para yurtdışına gittiği için faillerini bulmak imkansıza yakın.

YURTDIŞINDAN GELEN ARAMALARI ENGELLEME

Eğer yurtdışından gelen aramaları açmak istemiyorsanız, telefonunuzun çağrı ayarları kısmına girerek engelleme, yurtdışı çağrıları engelleme veya yurtdışı aramaları yasaklama yoluna gidebilirsiniz. Ancak bu durum her telefon modeli tarafından desteklenmemektedir. Bunun için de yine Türk Telekom, Vodafone veya Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak, yurtdışından gelen aramalara kapatmak istediğinizi çağrı merkezine ileterek, yerine getirilmesini talep edebilirsiniz. daha sonra dilerseniz yurtdışından gelen aramaları tekrar açma imkanınız vardır.

Turkcell Müşteri Hizmetleri
Vodafone Müşteri Hizmetleri
Türk Telekom Müşteri Hizmetleri

*** Türkiyedeyken yurtdışından aranmak paralı mı hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.