Medeniyetler Arası İletişim Hattı – (Telefonu ve Numarası)

isveç bayrağı

Bundan birkaç yıl önce oldukça popüler bir uygulama idi ancak şu zamanlarda eski etkisi kalmadığını düşünmek çok da zor değil. Bu popüler kampanyanın adı milletlerarası iletişim numarası nedir aşağıda bununla ilgili bazı açıklamalara yer vermeye çalışacağız.

MEDENİYETLER ARASI İLETİŞİM TELEFONU NEDİR

İsveç bildiğimiz üzere, hayranlık beslenen bir iskandinav ülkesi. Türkiye başta olmak üzere pek çok ortadoğu vatandaşının gidip yaşamak, çalışmak, vatandaşlık alma hayallerini kurduğu bir ülke. İşte İsveç’i, İsveç yapan en önemli özellik ise özgürlük, demokrasi ve daha önemlisi ifade özgürlüğü. İsveç bundan tam 250 yıl önce sansürü kaldırmaya yönelik anayasayı kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu. Yani belki de bizim 250 sene sonra dahi erişemeyeceğimiz bir medeniyetten bahsediyoruz. İşte bu anayasanın kabulünün şerefine İsveç Turist Derneği (Swedish Tourist Assocation) tarafından bir numara tahsis edilmesi sağlandı. +46 771 793 336 olan bu telefon numarası dünyanın tüm ülkelerine ve vatandaşlarına açık. Bu numarayı arayarak, rastgele bir İsveçli ile konuşabiliyorsunuz. Olay aslında tamamen bundan ibaret. Dünya insanlarının birbirleriyle sohbet etmesi, tanışması, kaynaşması.

PEKİ MEDENİYETLER ARASI SOHBET HATTI NASIL İŞLİYOR?

Siz yukarıda yer alan numarayı tuşluyorsunuz. Bu numara sizi İsveç’te bir santrale bağlıyor ve numaranın geçici bir İsveç numarası üzerinden başkalarıyla konuşmaya açılıyor. Yani konuştuğunuz kişi, sizin numaranızı göremiyor. Ha ama muhabbet sarar, sohbetin devamını getirmek isterseniz elbette karşılıklı numaralaşabilirsiniz. (göz kırpan emoji)
Peki hat ücretli mi? Sizin telefon hattınızın yurtdışını arama tarifesi üzerinden ücretlendirilir. Başka bir ücret yok. Yani paralı telefon hatları gibi düşünmeyin. Bu uygulama birkaç yıl önce çok sevildi. Özellikle de ülkemizden. Öyleki organizasyon kuruluşunun açıkladığı verilere göre gelen telefonların yüzde 80′den fazlası Türkiye’den. İsveçliler artık telefonu açarken hello turkey! şeklinde açıyorlarmış. The Swedish Number olarak da bilinen bu numarada karşınızdaki ile konuşmak için İsveççe veya en azından İngilizce bilmeniz gerekir. Almancanız varsa da şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak Türkçe konuşmaya çalışmak bir zorlama olacaktır.

Son bir not, telefon şu anda aktif değil. Ancak yine de arama yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Bu arada ülkemizin eski ilgisi artık olmasa gerek zira Türkiye’nin oranı yüzde 3′e kadar düşmüş durumda.

*** medeniyetler arası iletişim merkezi hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.